Haber Tadı
Haber Tadı

İl Sayısı Artıyor: 2 İlçe İl Oluyor !

Bu Haber 27 Haziran 2016 - 11:58 'de eklendi ve 2978 kez görüntülendi.

 İl sayısı artıyor !

 

Ak Parti hükümeti , iki ilçeyi il yapmayı, aynı zamanda iki ilinde şehir merkezlerinin isimlerinin değiştirmeyi planlıyor.

 

Hükümet Mardin’e bağlı Midyat ilçesini ve Van’a bağlı Erciş ilçesini il yapmayı düşünüyor. Aynı Zamanda Şırnak il merkezinin isminin Cizre  ve Hakkari il merkezinin de Yüksekova olması gündemde olan konular arasında.

 

 

Şırnak’ın isminin  Nuh şehri olarak değiştirilmeside tartışılıyor.HDP’li belediyelerin yönetiminde olan Van ve Mardin illeri, Midyat ve Ercişin il olması halinde, Büyükşehir Belediyesi  ünvanlarını da kaybetmiş olacak.

 

İL SAYISI 83 OLACAK

 

AK Parti Hükümeti, Türkiye’nin il sayısını 83‘e çıkarmayı planlıyor. Mardin’ e baglı Midyat ilçesi ve Van’a baglı Erciş ilçesinin il yapılması gündemde. Midyat ve Erciş ilçelerinin il yapılması durumunda, Van ve Mardinin nüfusu  750 binin altına düşeceği için Büyükşehir Belediyeleri Ünvanlarını da kaybetmiş olacak. Bu iki Büyükşehir Belediyesi de HDP yönetiminde.

 

Al Jazeera’nin haberine göre,2012 yılında Meclis’te kabul edilen 6360 sayılı 13 ilin büyükşehir belediyesi yapılması ve 26 ilçe kurulması hakkındaki kanun ile, büyükşehir belediyesi olmak için nüfusun en az 750 bin olması şartı getirildi.

 

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) verilerine göre 2015 yılında, Mardin’in nüfusu 796 bin 591.İl yapılması planlanan Midyatın nüfusu 105 bin 952. Midyat Mardin’ in en kalabalık 4. ilçesi konumunda. Eğer Midyat il olursa Mardin’in nüfusu  690 bin 639’a dşümüş olucak. Midyat’a bağlanıcak diğer yerleşkeler ile birlikte Mardin nüfusu dahada azalmış olucak.

 

Midyat AK Partili bir belediye. Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, DP’den (Demokrat Parti) üç dönem belediye başkanı seçildikten sonra 2011 yılında AK Parti’ye geçti. Belediye Başkanı Nasıroğlu, geçtiğimiz günlerde de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir görüşme yapmıştı.

 

ADNKS verilerine göre Van’ın nüfusu ise, 1 milyon 96 bin 397. Erciş nüfusu ise  173 bin 795. Erciş’in il olması halinde Van nüfusuda 895 bin 602’ye düşecek. Erciş’e bağlanacak başka yerleşkeler ile birlikte Van nüfusuda 750 binin altına düşmüş ollucak ve Büyükşehir statüsünün kaybetmiş olucak.

 

ŞIRNAK İSMİ Nuh Şehri olabilir

 

Tartışılan başka bir konu da yerleşim yerlerinin isminin değiştirilmesi. İllerin ününe göre  isim verilmesi ve ya  Kürtçe İsimlerine geri dönülmesi üzerinde duruluyor.

 

Şırnak‘ın ‘Şehr-i Nuh’ yani Nuh şehri olarak bilindiğini söyleyen kaynaklar, şehrin yeni adının bu şekilde değişebileceğini söyledi. Nuh’un gemisinin Şırnak’taki Cudi Dağı’nda olduğu rivayet edilir. Hali hazırda şehirde Nuh adı kulanılan çok sayıda kurum, kuruluş var.

 

Bunun dışında, başka bazı yerleşim yerlerinin de adlarının değişmesi de gündemde.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

GÜNCEL HABERLERİ
HABERTADI