Haber Tadı
Haber Tadı

Yabancı gelinler en güzel Türk kahvesini yapmak için yarıştı

Antalya’da düzenlenen Dostluk ve Barış Festivali kapsamında, yabancı gelinler Türk kahvesi yaptı. Yöresel kıyafetlerle kahve yapan gelinlerin bazıları kahveyi taşırdı, bazıları ise yaktı. Antalya’da bir alışveriş merkezi ve Rusya Dostluk ve Kültür Derneği tarafından 7. Dostluk ve Barış Festivali düzenlendi. Festival kapsamında düzenlenen Türk kahvesi yapma etkinliğine; Rusya Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Marina Sorokina, […]

Yabancı gelinler en güzel Türk kahvesini yapmak için yarıştı

28 Kasım 2016 - 16:20 'de eklendi. A+A-

Antalya’da düzenlenen Dostluk ve Barış Festivali kapsamında, yabancı gelinler Türk kahvesi yaptı. Yöresel kıyafetlerle kahve yapan gelinlerin bazıları kahveyi taşırdı, bazıları ise yaktı.

Antalya’da bir alışveriş merkezi ve Rusya Dostluk ve Kültür Derneği tarafından 7. Dostluk ve Barış Festivali düzenlendi.

Festival kapsamında düzenlenen Türk kahvesi yapma etkinliğine; Rusya Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Marina Sorokina, Kazakistan ve Avrasya Devletleri Dostluk ve Dayanışma Derneği Başkanı Aron Khismet, Polonyalılar Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Nadya Pelit’in yanı sıra Antalya’da yerleşik yaşayan Rusya,Ukrayna, Kazakistan ve Polonya vatandaşları katıldı.

Antalya’da yerleşik yaşayan farklı milletlerden 5 yabancı gelin, yöresel kıyafetleriyle Türk kahvesi yapmak için hazırlanan standa geçti. Zaman sınırlamasının olmadığı yarışmada, yabancı gelinler önce ocağı yaktı daha sonra bakır cezvede kahveyi pişirerek jürinin beğenisine sundu. Renkli görüntülerin yaşandığı etkinlikte yabancı gelinler arasında kahveyi yakan ve taşıran da oldu. Dostluğun kazandığı yarışmada yabancı gelinlerin kahveleri afiyetle içildi.

Umut da katıldı

Etkinliğe, 7 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu hafızasını kaybeden Rus genci “Umut” ve koruyucu annesi Gülsüm Kabadayı da katıldı. Rus gelinler, Gülsüm Kabadayı’ya çeşitli hediyeler takdim etti.

Türk kahvesi yapan Tatyana Bayram, 9 yıldır Antalya’da yaşadığını belirterek, Türk mutfağını çok sevdiğini ve yemek yapmayı öğrendiğini söyledi. Türk kahvesini güzel yaptığını dile getiren Bayram, içenlerin beğendiğini kaydetti.

Elena Şimidet ise 15 yıldır Antalya’da yaşadığını ifade ederek, Türk mutfağını ailecek çok sevdiklerini belirtti.

Türk kahvesi yapmayı Antalya’da öğrendiğini dile getiren Elena, “Türk kahvesi yaparken kişi sevgisini vermeli, zevkle yapmalı. Ben hep yapmayı hem içmeyi seviyorum. Yarışma da güzel geçti” dedi.

“Yabancı gelinler de iddialı”

Rus Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Marina Sorokina, Dostluk ve Barış Festivali kapsamında yabancı gelinlerin Türk kahvesi pişirme etkinliğinde bir araya geldiğini kaydetti. Antalya’da tüm yabancı gelinlerin büyük bir aile gibi yaşadığını vurgulayan Sorokina, “Yabancılar kendini Türkiye’de yabancı gibi görmüyor. Çok mutluyuz. Türk insanları yabancılara çok sıcak bakıyor. Türk, Kazakistan, Polonya, Ukrayna, Rus gelinlerle kahvaltı yaptık. Bu programda kahve pişirdiler. Bizim gelinler de Türk kahvesi yapmayı öğrendi. Bizim gelinlerimiz de, Türk gelinleri kadar kahve yapabiliyor” ifadelerine yer verdi.

“Yabancı gelinler de öğrendi”

AVM Halkla İlişkiler Müdürü Emel Çakmak ise festival kapsamında yabancı gelinler arasında Türk kahvesi yapım etkinliği düzenlediklerini söyledi.

Kahve yapımını Türk gelinlerin yanı sıra Antalya’da yaşayan yabancı gelinlerin de öğrendiğini vurgulayan Çakmak, “Türkiye’de kız istemede gelin adayları Türk kahvesini yapar. Bu bizde bir gelenektir. Bu kültürümüzü bugün yaşatmış ve yabancı gelinlerimize aktarmış olduk. Antalya’da yabancı gelin sayısı hızla artıyor, birbirimizin kültürünü tanımak ve kaynaştırmak önemli programdı” diye konuştu.

(İA-SO-Y)

Etiketler :
BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Çağla Şikel masumiyetin sembolü olacak Çağla Şikel masumiyetin sembolü olacak...

Antalya’da düzenlenen Dostluk ve Barış Festivali kapsamında, yabancı gelinler Türk kahvesi yaptı. Yöresel kıyafetlerle kahve yapan geli...

Yavuz Bingöl’den öğretmenlere muhteşem konser Yavuz Bingöl’den öğretmenlere muhteşem k...

Antalya’da düzenlenen Dostluk ve Barış Festivali kapsamında, yabancı gelinler Türk kahvesi yaptı. Yöresel kıyafetlerle kahve yapan geli...

Başkan Sözlü’nün arkasını eşi kolluyor Başkan Sözlü’nün arkasını eşi kolluyor...

ADANA (İHA) - ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN SÖZLÜ’NÜN EŞİYLA FOTOĞRAFINI SOSYAL MEDYADA “ ARKAMIZ SAĞLAM” İFADESİYLE PAYLAŞ...

SON EKLENEN HABERLER
YÖK, Uşak Üniversiteli öğrencilere başarı belgesini verdi YÖK, Uşak Üniversiteli öğ...

YÖK, UŞAK ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERİNE 1. SIRADAN YERLEŞEN ÖĞR...

Başkan Mehmet Keleş’in taziye mesajı Başkan Mehmet Keleş’in ta...

BAŞKAN KELEŞİN TAZİYE MESAJI...

Yeni Malatyaspor’a, yeni sponsor Yeni Malatyaspor’a, yeni ...

EVKUR YENİ MALATYASPOR'A İSİM SPONSORU OLDU...

Hem kursu gördüler hem de para aldılar Hem kursu gördüler hem de...

PAZARLAR İLÇESİNDE HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ, İŞKUR DES...

YÖK, Uşak Üniversiteli öğrencilere başarı belgesini verdi YÖK, Uşak Üniversiteli öğ...

YÖK, UŞAK ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERİNE 1. SIRADAN YERLEŞEN ÖĞR...

Varto’da kar yağışı Varto’da kar yağışı

MUŞ’UN VARTO İLÇESİNDE ETKİLİ OLAN KAR YAĞIŞI HAYATI OLUMSUZ...

Uşak Ülkü Ocaklarından Türkmenlere yardım kampanyası Uşak Ülkü Ocaklarından Tü...

UŞAK ÜLKÜ OCAKLARI TÜRKMENLER İÇİN YARDIM KAMPANYASI BAŞLATT...

Besni ilçesinde gebe annelere doğum sonrası bilgilendirilmesi yapıldı Besni ilçesinde gebe anne...

ADIYAMAN’IN BESNİ İLÇESİNDE HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ BÜNYESİND...

Çelikhan’a yılın ilk karı düştü Çelikhan’a yılın ilk karı...

ADIYAMAN’IN ÇELİKHAN İLÇESİNE YILIN İLK KARI DÜŞTÜ....

Özel sporcular Efespor ile karşılaşacak Özel sporcular Efespor il...

AYDIN’DA 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ KAPSAMINDA ÖZEL SPOR...

GÜNCEL HABERLERİ
HABERTADI